/
Andre nyheder

Historien bag om Knifeless

Tilbage i 2008 gik den internationale anerkendte FESPA dommer Ole Solskin Ravn, Suntint, ved Aarhus og tænkte på om det kunne gøres på en måde så man ikke skulle gå og skære med en kniv i folien og dermed risiko for at ødelægge bilens lak når man pakkede en bil ind. Derfor kom Ole på idéen om det er er grundlaget for det du i dag kender som Knifeless. Men det var ikke kun Ole som var kommet på idéen. I Canada gik også en med samme idé, og derfor valgte Ole Solskin Ravn at arbejde sammen med Garry Van den Berghe, der ligesom Ole Solskin Ravn også arbejde med at montere folier på biler.

Til et åben hus arrangement hos Suntint i 2008 præsenterede han så princippet frem for danske skiltefolk. Kort tid efter i foråret 2009 kom så mødet med Garry Van den Berghe, der så startede produktionen op af den blå Knifeless. Det var 1. generation af Knifeless som kom ud til forbrugerne. Siden er der udviklet 8 forskellige typer indenfor Knifeless produktserien, hvoraf den seneste Precision Line er lige på trapperne, men ikke frigivet fra 3M som idag ejer Knifeless tape mærket og produktionen.

"Første gang jeg besøgte Garry i Canada, skulle jeg lige forbi hans gamle skiltefirma, som sjovt nok hedder 'SUNSHINE SIGNS'" fortæller Ole Solskin til SkilteBranchen.dk.

Allerede i de første år var Ole godt aktiv med at demonstrere hvordan Knifeless virker, og medvirkede også i en videooptagelse, hvor han viser hvor nemt det er at bruge Knifeless tapen. 


Flere generationer af Knifeless Foto:Suntint

Gennem årerne har Knifeless tape producenten opnået patenter i mange lande, herunder på de store markeder i USA, Europa og Australien, idet Knifeless Technology System Inc. er den eneste indehaver af den metode til hvordan man skærer i grafiske folier ved hjælpe af en glødetråd. Knifeless Tapen er konstrueret, så den kan bruges på formbare folier der strækkes med buede kanter. Som mange kender det kan man også dreje tapen så den bruges til at forme den foliedekoration man har behov for. 

Knifeless Tape produkterne bliver en del af 3M Advanced Installer Training Class

I juli 2012 indgår 3M og Knifeless så en aftale om et eksklusiv partnerskab for wrappere et revolutionerende installationsværktøj som Knifeless Tapen betragtes som. 3M skriver i en udsendt pressemeddelelse dengang "Knifeless tapen har en utrolig stor kraft, der er indlejret i midten af tapen. For at bruge Knifeless Tapen skal den monteres på bilen, hvor der er behov for at skulle skære i folien når den er lagt på. Montøren trækker blot tapen af hvor der produceres en hurtig skarp linie og installatøren skal blot skrabe kanterne på plads".

Samarbejdet mellem 3M og Knifeless Technology System Inc går så godt, at i maj 2016 køber 3M så Knifeless og indruller det i deres bredde sortiment. Her udtalte Kimberly Tostrud fra 3M Commercial Solutions ""Knifeless Tape har længe været en værdsat produkt i den grafiske installation industri, og vi er utroligt glade for nu omfatter teknologi inden for vores robuste udbud af vinyl produkter og installation værktøjer"

Siden maj 2016 har produkterne så skulle indrulles i 3Ms sortiment med nye pakningsemballage med 3Ms logo. Det er ved at være klar til at komme ud til forhandlerne nu. Ole Solskin Ravn fra Suntint fortæller til SkilteBranchen.dk, at han har stadig nogle af de gamle pakker på lager hvis man hellere vil have disse end 3M's pakker. Suntint ved Aarhus er den europæiske distributør af Knifeless Tape.

Suntint, som Ole Solskin Ravn er indehaver af, er europæisk distributør af Knifeless Tape - Klik her for at komme til Suntint

Follow Us

Brugerafstemning

Pratik-AUB bidrag

Social & newsletter

Search